Po roce opět na štikozubcích [Dolmoya 2016]

Publikováno 2016-09-19

Rok utekl jako voda a my už se nemůžeme dočkat dne, kdy opustíme Čechy a vyrazíme směr Norsko, do oblasti Dolmoya. Je to naše již několikerá další v pořadí výprava za těmito rybami, která ne vždycky dopadla úspěšně. Vždy jsme byli ve stejném termínu a zachytali výborně. V loňském roce jsme jeli o měsíc déle a to byla chyba. Ryby se už stáhly z okraji fjordů na volnou vodu. Proto nám nezbylo nic jiného, než chytat makrely a občas tresky na vláčku. Letos jsme však vsadili na termín, v kterém jsme byli předloni a už z fotek na internetu od českého průvodce nám bylo jasné, že letos by jsme mohli být úspěšní. Chytají se obrovští štikozubci, velcí mnící a mraky makrel.

Vybavení je pořád stejné, na štikozubce měkký pilkrovací prut, aby nám ryby při zdolávání nepadaly. Šňůru používáme tenčí o průměru 0.23 až 0.28mm, kterou máme navinutou na elektrickém multiplikátoru, aby jsme věděli přesně v jaké hloubce se nacházíme, což je při lovu těchto ryb dosti důležité.  Jako nástrahu používáme Norský nerezový pilkr - banán s jednoháčkem na maso a dva boční návazce s velkými háky, na které napíchneme filet z makrely. Jako nástražní ryby si nachytáme makrely na malé páternostery a ještě si vezeme vláčecí prut se smekacím navijákem plus nástrahy tipu malých pilkinů a gum, kdyby se v oblasti vyskytovaly ještě nějaké tresky a polaci. Všechny tyto věci jsme zkontrolovali a tím, že chytáme na stejném místě pouze doplnili drobnosti, o které jsme v loni přišli při rybolovu.

Jsme připraveni na odjezd. Vyrážíme brzo ráno 18.8.2016 aby jsme stihli trajekt v Německu a měli rezervu, kdyby nastaly nějaké komplikace. Cesta probíhá bez problémů a my v sobotu ráno v pořádku přijíždíme na místo. Rychle se zabydlujeme a vyrážíme si nachytat nástrážní makrely, aby jsme je mohli nafiletovat a připravit na další den, kdy už vyrazíme poprvé na štikozubce. Ráno vše nakládáme do lodi a vyrážíme. Našli jsme zajímavá místa a čekáme na první záběry. Konečně první ryby. Zdoláváme první štikozubce, kteří mají kolem 80cm. Tyto ryby chytáme nade dnem. Někdy se však dají lovit i mezi sloupcem. Tento den byl úspěšný, nalovili jsme dvě bedny štikozubců a největší ryba měřila 102cm. Jsme rádi, že se nám podařilo ryby najít. Pokud ryby neodplují na volnou vodu nebo se rapidně nezmění počasí, neměl by být problém lovit tyto ryby celý týden. Počasí se nemění, naopak je čím dál hezčí a ryby jsou při chuti. Každý den chytáme přibližně stejné množství ryb a podařilo se nám ulovit i krásné štikozubce 108 a 110cm. Z chytání jsme byli nadšení, nachytali jsme spoustu krásných ryb.

Týden utekl jako voda a jak jsme vybalovali, tak zas věci balíme a chystáme se na cestu domu. Chceme vyrazit dříve a zastavit se ještě v lese na houbách, které tu nikdo nesbírá. Když jsme zastavili u lesa a vlezli pouze na okraj, tak jsme nevěřili svým očím. Křeměňáky by tu mohl člověk sekat kosou a ostatní houby jakby smet.  Na takové množství hub by tu musel mít člověk náklaďák. Tak jsme nasbírali tři přepravky a vyrazili domu. Cesta ubíhala rychle a bez komplikací. Doufáme, že ten příští rok bude ještě úspěšnější než tento.

Team VIPA.